FANDOMWitamy w Egiptopedii- polskiej encyklopedii wiedzy o Starożytnym Egipcie

Obecnie w encyklopedii (uruchomionej 5 kwietnia 2007) mamy 519 haseł i 175 grafik.

HistoriaWładcyReligiaArchitekturaSztukaMuzykaLiteraturaArcheologiaEgiptomaniaKalendarium


Losowa strona - Najpotrzebniejsze strony - Nowe strony - Wszystkie strony - Kategorie haseł

Lokacje
Dolina Królów - (ar. Wadi el-Muluk, وادي الملوك) dolina położona na terenie Teb Zachodnich będąca miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropoli, był Totmes I , ostatnim - Ramzes XI. Grobowce, w Dolinie, to wykute w skale kompleksy grobowe, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Niestety, już w czasach współczesnych faraonom, wiele grobów zostało otwartych i ograbionych.
Bogowie i bóstwa
Izyda, Aset, Eset ("tron") - bogini płodności, opiekunka rodzin. Jej świętym zwierzęciem była krowa. Kult Izydy w Dolnym Egipcie udokumentowany jest od czasów wczesnodynastycznych. Córka bogini Nut i boga Geba, siostra Ozyrysa, Seta i Neftydy. Związana jest z kręgiem ozyriackim, żona Ozyrysa i matka Horusa. Czczona głownie w File, lecz także na terenie całego Egiptu. Przedstawiana jako kobieta, często z tarczą słoneczną pomiędzy krowimi rogami na głowie lub z hieroglifem w postaci tronu, który był jej imieniem.
Czy wiesz, że...
Valle dei Re tomba di Ramses III
 • Polscy naukowcy pracowali przy dokumentacji w grobowcu KV 11 w Dolinie Królów?
 • sarkofag faraona Mykerinosa, odkryty przez Howarda Vyse zatonął w 1838 roku razem ze statkiem "Beatrice" płynącym Malty do Cartageny?
 • Dominik Vivant Denon za czasów rewolucji francuskiej uniknął glotyny dzięki znajomości z Davidem, malarzem rewolucyjnym?
 • za panowania Tutanchamona miał miejsce trzeci pochówek Apisa?
Aktualności
 • Fantagiro

  Nowy wygląd na 2013

  gru 30, 2012 przez Fantagiro

  Na wstępie chcę napisać, że o wiki nie zapomniałam. Przez ostatni czas miałam sporo rzeczy na głowie, więc nie mogłam za bardzo poświęcić czasu wiki. Liczę, że od nowego roku to się zmieni. Co najważniejsze i widoczne okiem to wprowadziłam nowy styl na wiki, który mam nadzieję, że przypadnie czytel…

  Czytaj całość >
 • Fantagiro

  Student Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wykonał zdjęcia RTG mumii kotów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Mumie zwierząt, które znajdują się w zbiorach stołecznej placówki, nigdy wcześniej nie były przebadane z pomocą nowoczesnych technologii.

  Przeszkodą był wysoki koszt wyk…

  Czytaj całość >
 • Fantagiro

  Mapy google

  sty 10, 2012 przez Fantagiro

  Od dzisiaj do treści artykułów będzie można dodawać mapy google. Aby dodać mapę wystarczy kliknąć na ostatnią ikonkę będąc w trybie źródłowym. Mapy zostaną dodane do wszystkich artykułów z kategorii lokacje, dzięki czemu łatwiej będzie można zlokalizować dane miasto ;)

  Czytaj całość >
 • Fantagiro

  Nowy administrator

  sty 7, 2012 przez Fantagiro

  Witam. Od dzisiaj zostały mi przydzielone prawa admina, w takim układzie mam zamiar dzierżyć ster na tej wiki, która praktycznie została opuszczona przez administrację - jednego nie ma od 2007, zaś drugiego od 2010.
  Na początek zabrałam się za nowy wygląd wiki. Obok na zdjęciu widać prawie już goto…

  Czytaj całość >
Menu kategorii
Poniżej znajduje się lista najważniejszych kategorii od których możesz zacząć przeglądać Egiptopedię.
Newbie
Jesteś nowy i nie wiesz jak zacząć swoją przygodę z wiki?
Najnowsze artykuły
Oto lista najnowszych artykułów, rzuć na nie okiem, a być może któryś będzie potrzebował twojej pomocy.
Ładowanie danych RSS...
Kalendarium
Dziś jest: 20 listopada
Luxor Temple Carvings 2

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.